Σελίδες

Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου 2013

Μπάγερν - Μαν.Σίτυ 2-3:Ενα στοιχηματικό δράμα στην Αλιανζ Αρενα

Μπορεί και οι 2 ομάδες να ητανε αδιάφορες στο χτεσινό ματς για την τελευταια αγωνιστική των ομίλων,όμως στοιχηματικά προσέφεραν ενα δραματικό ματς,με αρκετές αυξομειώσεις στις αποδοσεις,που σιγουρα αφησαν μια πικρή γεύση σε όσους στοιχημάτισαν υπερ της νικης των Βαυαρών:Δεν χωνεύεται εύκολα να χανει κάποιος ενα στοίχημα που στο 20΄λεπτό είχε 93% πιθανότητες επαλήθευσης!
Ας παρουμε όμως τα πράγματα απο την αρχή:Οι αποδοσεις της Μπαγερν Μονάχου την στιγμή που αρχισε ο αγωνας έκλεισαν γυρω στο 1.40 υπέρ της ,που μεταφράζεται σε 71% πιθανότητα νίκης της,ενώ για την Μαν.Σιτυ έκλεισαν περίπου σε αποδοσεις του 7.50 με 8.00,που ματαφράζεται περιπου σε 13% πιθανότητα νίκης.
Τα 2 γρηγορα γκολ της γηπεδουχου που προηγήθηκε με 2-0,διαμόρφωσαν την εικόνα της πιθανότητας νικης για τις 2 ομάδες στο 20ο λεπτό ως εξής:

Η Μπαγερν Μονάχου λοιπόν είχε εκεινη την στιγμή 93% να κερδίσει το ματς,ενω η φιλοξενούμενη Σιτυ μόλις 2%!.Η Bet365 προσεφερε την πιθανότητα νίκης της Σιτυ εκείνη την στιγμή στο live betting της σε απόδοση 41.00 ,που αντιστοιχεί και στην πραγματικη πιθανότητα που υπήρχε στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο του μάτς,ενω ειμαι σιγουρος πως στο ανταλλακτήριο της betfair,θα βλέπαμε ακομα μεγαλυτερες αποδοσεις στο live.

H City σκοραρει και μειώνει σε 2-1

Ο Νταβιντ Σιλβα στο 28' μειωνει το σκορ σε 2-1 και αλλάζει το σκηνικό των πιθανοτητων για νικη στο ματς...Σιγουρα οχι δραματικά για την ομάδα του,αλλά κυριως για τους γηπεδουχους που τους «κόβει» ενα 10%.Ετσι στο 30' και με το σκορ 2-1 η  εικόνα της πιθανότητας νικης για τις 2 ομάδες εχει ως εξής:

Η ισοφάριση της Σιτυ

Στο 59' η Σιτυ σκοράρει το 2ο της τερμα ισοφαρίζοντας το ματς σε 2-2!Πλεον έχουμε ραγδαία μεταβολη των αποδοσεων όσο αφορα της πιθανότητες νίκης για τις 2 ομάδες σε σχεση με αυτες που υπήρχανε ,οταν το ματς ηταν 2-0 στο 20' και διαμορφώνονται πλέον στο 46% για την Μπαγερν και στο 17% για την Σίτυ!

Η Σιτυ κάνει την ολικη ανατροπη

Ειμαστε στο 65' και λιγα λεπτά πριν η Σιτυ εχει σκοράρει και 3ο γκολ και προηγείται πλέον με 2-3!
Πλέον το κόκκινο μπαλονάκι που δειχνει της πιθανότητες νίκης της έχει «φουσκώσει» ξεκαθαρα σε σχεση με την αντίπαλό της και πλέον αντιστοιχεί σε πιθανότητες νίκης εκεινη την χρονική στιγμη σε 57% ,ενω η αντίπαλος της Μπάγερν Μονάχου έχει καταρρεύσει στο 14%!Η συγκριση του παρακάτω πίνακα ,με εκεινου του 20΄λεπτου πραγματικά ειναι εντυπωσιακή όσο αφορα την μεταβολη στις πιθανοτητες νικης για τις 2 ομάδες:

Τελικά οπως γνωρίζουμε ολοι η Σιτυ κερδισε το παιχνίδι προσφέροντας αρκετα κέρδη σε εκεινους που ειχανε την (βαλετε οποια λεξη θελετε εδω) να κάνουνε κάποιο ποντάρισμα υπέρ της ,οταν βρισκοτανε πισω με 2 γκολ στο 20λεπτο.Αντιστοιχα η Μπαγερν Μονάχου «προδωσε» θα ελεγα την εμπιστοσύνη που της δείξανε όσοι ποντάρανε υπέρ της,καθως αν και εφτασε να εχει ενα σκορ που της εδινε 93% πιθανότητες για την νικη,καταφερε και εχασε το ματς.